Легалізація документів – це певна послідовність дій, в ході яких документи стають юридично значимими і такими, що діють на території інших країн. Основною метою легалізації документів є можливість подання документів, виданих однією країною, у відповідні органи іншої країни. Проходити процедуру легалізації документів треба тоді, коли потрібне подання цих паперів в органи управління іншої країни. Звичайно, бувають і нестандартні випадки, коли немає необхідності проходити цю процедуру. Це може бути як певний вид документу, так і союзна країна, з якою укладений договір про відміну обов’язкової легалізації або Апостиль. Процедура легалізації (Апостиль) проходиться безпосередньо в тій країні, де сам документ був отриманий. Коли легалізація не потрібна? Таких варіантів може бути всього три:
1. Якщо організація, в яку подається документ не просить надати легалізацію.
2. У разі наявності двостороннього договору між Україною і країною, в яку треба подати документи про відміну проходження процедури легалізації.
3. При неможливості легалізувати документ виходячи з його параметрів. У інших ситуаціях проходження цієї процедури обов’язкове при відправці паперів в зарубіжні країни.
Різновиди легалізації
Розрізняють два головні способи легалізації :
– штамп Апостиль;
– консульська легалізація.
Вибираючи, яким різновидом процедури скористатися, треба спиратися на вимоги тієї держави, куди треба направити документи.
Проставляння штампу Апостиль іноді називають спрощеною легалізацією, він підходить для взаємодії з країнами, які приєдналися до Гаагської конвенції від 5 жовтня 1961 року. Цей спосіб вважається простим з двох причин:
– уся дія займає малу кількість часу і здійснюється або Міністерством юстиції України, або Міністерством освіти України, або Міністерством закордонних справ;
– придбаває юридичну силу у більшості країн. У іншому випадку виникає необхідність оформити консульську легалізацію. Це займає набагато більше часу і вимагає особливого терпіння. Мінус же цієї процедури полягає в тому, що документи діятимуть лише на території однієї країни.